Tytuł: ,,Cry Baby''
Cry Baby-jest bardzo osobistym utworem, w którym możemy dowiedzieć się jakie uczucia często towarzyszom autorce, jeśli chodzi o opinie ludzi na jej temat z powodu bardzo rozwiniętej uczuciowości. Posługuje się wymyślona postacią-Beksą-aby przekazać słuchaczą to, co dzieje się w jej głowie.
Sippy Cup-zmęczona sytuacją przedstawioną w poprzednim utworze Mama zabija swojego męża, piosenkę cechuje oczywisty ciężki klimat.
Autor: Melanie Martinez
Wytwórnia: Warner Music Group (Atlantics Records)
Rok wydania: 2015
Kraj wydania: Stany Zjednoczone
Po pierwsze-kim jest Melanie Martinez? Ta niesamowita osoba jest autorką tekstów, wokalistką, reżyserką, fotografką i choreografką. Poza tym tańczy i gra na ukulele i gitarze. W 2012 roku wzięła udział w programie ,,The voice'' i odpadła w przedostatnim etapie tuż przed występami na żywo. Zdecydowanie uwielbiam jej styl, który przejawia się reżyserowanych przez nią teledyskach i wyglądzie. Mówi o sobie, że jest nieśmiała, a w swoich utworach często nawiązuje do własnych przeżyć z dzieciństwa i nie tylko.
,,Cry Baby'' jest jej pierwszym albumem zawierającym 13 utworów, każdy z własnym teledyskiem stworzonym w współpracy z Joshem McKie.
Album w 13 kompozycjach opowiada historię Beksy-bardzo wrażliwej dziewczynki. Jesteśmy świadkami jak dysfunkcyjna rodzina i przykre przeżycia romantyczne czynią ją kompletnie obłąkaną.
Dollhouse-treść skupia się na rodzinie, która pozuje na idealną mimo poważnych problemów jej członków.
Cry Baby-jest bardzo osobistym utworem, w którym możemy dowiedzieć się jakie uczucia często towarzyszom autorce, jeśli chodzi o opinie ludzi na jej temat z powodu bardzo rozwiniętej uczuciowości. Posługuje się wymyślona postacią-Beksą-aby przekazać słuchaczą to, co dzieje się w jej głowie.
Sippy Cup-zmęczona sytuacją przedstawioną w poprzednim utworze Mama zabija swojego męża, piosenkę cechuje oczywisty ciężki klimat.
Carousel-tytułowa karuzela jest metaforą romantycznych przeżyć Beksy, bohaterki albumu. Jest ona zakochana bez wzajemności, co wprowadza ją w przygnębienie. Mimo świadomości letalności sytuacji dziewczyna nie może polemizować z tym uczuciem
Alphabet Boy-bohaterka jest traktowana z góry przez kogoś ze swego otoczenia-w piosence przeciwstawia mu się, pokazując, że nie pozwoli na takie traktowanie. W kompozycji zastosowano aliteracje, czyli powtórzenie głosek na początku wyrazów w wersie (You can crush my Candy Cane but you'll never catch me cry)
Soap-kolejne problemy o naturze romantycznej. Nauczona doświadczeniem Melanie napisała tekst, w którym zachęca do wyjawiania swoich uczuć, aby później nie żałować tego tak jak ona.
Training Wheels-słowa piosenki są adresowane do obiektu podziwu bohaterki; zapewnia go, że ich związek powinien się dalej rozwijać
Pity Party-Beksa organizuje przyjęcie urodzinowe, na którym nikt się nie pojawia. Wyrzuca sobie, że wiązała z tym wydarzeniem tak wielkie nadzieje, ale szybko przekonuje samą siebie, że taka sytuacja jest dla niej korzystniejsza i dobrze być samotnym. Refren jest nawiązaniem do piosenki Lesley Gore ,,It's my party''.
Tag, You're It-pojawia się tu kolejna ważna postać w życiu Beksy-Zły Wilk, który porywa ją i więzi. Utwór jest metaforą napaści seksualnej. Pojawia się zwrotka nawiązująca do dziecięcej wyliczanki (eenie, meenie, miny mo, catch your lady by her toe)
Milk and Cookies-porwana dziewczyna planuje ucieczkę; aby jej się udała musi najpierw zabić Wilka. W tym celu szykuje dla niego ciastka przyprawione trucizną. Pojawia się tutaj, podobnie jak w poprzednim utworze motyw dziecięcej rymowanki, jest nią ,,Ring a ring o'rosie''
Pacify Her-temat zakochani wraca-bohaterka zakochuje się w zajętym chłopaku, jednak jest przekonana, że to ją darzy silniejszym uczuciem i usiłuje przekonać chłopaka do porzucenia ,,pospolitej suki'' dla niej.
Mrs. Potato Head-piosenka jest manifestem wyższości wartości niematerialnych i osobowości nad wyglądem zewnętrznym. Tytułowa Pani Bulwa to kobieta pragnąca osiągnąć perfekcyjny wygląd i jest gotowa poświęcić wszystko, aby go zdobyć.
Mad Hatter-po wszystkich traumatycznych przeżyciach Beksa nie jest zdolna do zachowania zdrowych zmysłów. Kompozycja opisująca obecny stan bohaterki jest pełna nawiązań do kochanej przeze mnie ,,Alicji w Krainie Czarów''. Dziewczyna porównuje się do Szalonego Kapelusznika i zapewnia, że bardzo jej odpowiada jej kondycja psychiczna.
Uważam album za cudowny, najlepszy do tej pory w dorobku Melanie Martinez. Kompozycje uzależniają swoją melodyjnością i oryginalnością-w całej dyskografii artystki oprócz genialnego, przyjemnego dla ucha wokalu można znaleźć adekwatnie użyte efekty specjalne. Uwielbiam wszystkie nawiązania: do ,,Alicji w Krainie Czarów'', rzeczy związanych z dziećmi. Urzekające wizualnie teledyski potęgują satysfakcję z odbioru utworów. Osobiście uwielbiam elmenty gore, a całość cechuje się niebiańskom frenezyjnością.
Komentarze
Prześlij komentarz