5 rzeczy za które uwielbiam ,,Kuroshitsuji''
Srogie spoilery przewidywane
1. XIX wieczna Anglia
Manga Yany Toboso należy zaliczyć do dzieł historycznych ze względu na fakt, że jej akcja rozgrywa się drugiej połowie XIX wieku💙. Jakby tego było mało to jeszcze autorka umieściła ją w Anglii💙🙏💙. Dzięki temu mamy do czynienia z arystokratycznym światem sąsiadującym z skrajnym ubóstwem, w jakim żyją obywatele z niższych klas. Piękne rezydencje, eleganckie stroje, nienaganne maniery, a wszystko mocno związane z przestępczym światem właśnie to dostajemy od pani Yany, która jest zafascynowana kulturą dawnej Wielkiej Brytanii. Mnie odpowiadałoby każde europejskie miasto byleby to był ten cudowny XIX wiek, ale Anglia to idealny wybór. Trzeba zaznaczyć, że na początku wszystko miało się rozgrywać w Japonii, na szczęście zamysł się zmienił i jest tak jak powinno być. Fascynujące jest wszystko, co związane z działalnością Mrocznej Arystokracji w podziemiu, czyli grupy wysoko urodzonych, którzy zajmują się średnio legalną działalnością.
Widocznie nie jestem jedyną osobą, która to docenia bo udał mi się znaleźć te śliczne rysunki
2. Byty nadprzyrodzone
,,Mroczny kamerdyner'' jest znany głównie z ikonicznego tytułowego bohatera, Sebastiana Michaelisa, posiadającego wiele fanów. Nie jest żadną tajemnicą ani spoilerem, że nie jest jakimś tam zwykłym kamerdynerem, a demonem, który usługuje Cielowi na podstawie cyrografu. Postać pod jaką go widzimy jest przybrana na potrzeby służenia młodemu arystokracie-nie znamy jego prawdziwej formy; jednak zaznaczę, że czasami transformuje się w kruka, jak wiadomo kojarzonego z Szatanem i wszelkimi siłami nieczystymi. Jednak dla mnie o wiele ciekawsi są Mroczni Żniwiarze, czyli istoty, które zajmują się duszami zmarłych ludzi osądzając je, a następnie eskortując do zaświatów. Shinigami, bo tak nazywani są Żniwiarze w Japonii, byli kiedyś ludźmi którzy popełnili samobójstwo, a zbieranie dusz innych jest karą za ich grzech. Szczerze mam nadzieję, że w przyszłych tomach świat Żniwiarzy będzie rozwijany To że autorka przedstawiła Shinigami na podobieństwo urzędników, wykonujących tak niezwykłą pracę w zwyczajny sposób ze
Mamy też nieszczęsny II sezon, w którym otrzymaliśmy demony służące paniczowi Trancy. W wątku o Szkarłatnej Wiedźmie również mamy okultystyczne klimaty, podobnie jak w arku o Music Hallu, gdzie bohaterowie rozwiązywali zagadkę tajemniczego kultu.
3. Postacie
Właściwie postacie zawsze były i będą dla mnie najważniejsze we wszelkich dziełach fikcyjnych. Historia może być bezsensowna i nudna, ale gdy wykreowani bohaterowie mi się podobają nie ma to dla mnie znaczenia. A ,,Kuroshitsuji'' jest pełne dobrych postaci.
Oczywiście mamy Ciela Phantomhiva, naszego ponurego panicza, głowę rodziny Phantomhive po śmierci jego rodziców. Ciel to taki bohater, którego dopiero po czasie zaczęłam naprawdę doceniać, tak jak na to zasługuje. Jestem od niego sporo starsza, więc wzbudza we mnie troskę, chęć ochrony go i współczucie, o ile mogę tak powiedzieć, bo przecież tak naprawdę nigdy nie przeżyję tego co on. Wszyscy służący Ciela i jego rodzina są interesujący i łatwi do polubienia, ale już to, że są w stanie zrobić dla niego wszystko to duży plus i chociaż chłopiec uważa, że stracił wszystko, nadal ma przy sobie bliskich.
Właśnie z tego komiksu pochodzi mój, na ten moment ulubiony charakter fikcyjny. Jest nim oczywiście 💀Grabarz💀. Oficjalnie jego imię nie jest tłumaczone z tego co wiem w żadnym kraju, gdzie manga jest wydawana, ale słowo ,,grabarz'' jest tak samo dobrze brzmiące jak ,,undertaker'', a krótsze w wymowie i pisowni. Poznajemy go jako informatora rodziny Phantomhive pomagającego Cielowi w wykonywaniu jego zadań od królowej. Dlaczego jest moją ulubioną postacią? Już tłumaczę. JEST GRABARZEM, TAK? To już dość, żeby wzbudzić moją sympatię. Posiada własny zakład pogrzebowy i wiemy na pewno, że jego usług korzystają Mroczni Arystokraci, czyli przestępcze podziemie Londynu. Posiada wiele cennych dla nich informacji, za które każe sobie płacić śmiechem. I tutaj jesteśmy podobni bo oboje uwielbiamy się śmiać. Jednak to nie taki zwykły przedsiębiorca pogrzebowy, tak naprawdę to Mroczny Żniwiarz, który jest dobrze znany wśród sobie podobnych jako Legendarny Shinigami. Wiemy, że sądził duszę Robin Hood'a, więc liczy sobie kilka setek lat. Jako istota nadprzyrodzona, której egzystencja trwa tak długo śmierć go fascynuje(kolejne podobieństwo🙃). Równocześnie przeprowadza eksperymenty, których celem jest znalezienie sposobu na wskrzeszanie zmarłych. Ich wynikiem są Kuriozalne Lalki-ciała pozbawione duszy. Ich wygląd jest oczarowujący: zombie wiktoriańskich koszulach nocnych lub eleganckich strojach wieczorowych skąpani w krwi swoich ofiar, mają też na prawdę fajne koronkowe opaski na oczach. Skoro już mowa o wyglądzie zewnętrznym to ich twórca prezentuje się niebiańsko. Posiada dwie cechy, które lubię szczególnie-siwe włosy oraz blizny. Ale najlepsze jest to, że jest to postać, której przeszłość nie jest całkowicie poznana, ale zapowiada się na to, że w nadchodzących tomach Yana Toboso przedstawi kompletna historię związaną z nim i rodziną Phantomhive.
4. Humor
Wielkim plusem dla dzieł popkultury jest umiejętność rozśmieszenia mnie, a tutaj go nie brakuje. ,,Mroczny kamerdyner'' jak to twór pochodzący z Kraju Kwitnącej Wiśni zawiera pewne dawki irytującego humoru, jednak część żartów do mnie trafiła, ale najzabawniejsze były liczne kuriozalne sytuacje.
5. Kulturalne ciekawostki
W mandze w większym stopniu niż w anime zawarte są mniej lub bardziej istotne dla fabuły elementy kultury i języka Brytyjczyków, Azjatów i mieszkańców krajów niemieckojęzycznych. Są to m.in. dosłowne pojawienia się lub nawiązania do dziecięcych wierszyków i piosenek, figur historycznych a nawet potraw narodowych. Historyczne postacie, jakie się tu pojawiają to pisarz Conan Arthur Doyle, i oczywiście Królowa Wiktoria. Autorka komiksu daje nam również własną odpowiedź dotyczącą tożsamości Kuby Rozpruwacza, która zostaje nam przedstawiona w 2 tomie mangi i w 5 odcinku serialu.
A poniżej mam na to dowody w postaci przypisów od polskiego wydawcy.👇
Komentarze
Prześlij komentarz